Właściciele spółek w USA, którzy nie dostosują się do wymagań FinCEN i nie złożą informacji o beneficjencie rzeczywistym w terminie, podlegać będą wysokim karom finansowym. Dla wielu firm termin 1 stycznia 2025 r. to data graniczna na rejestrację. Na ustalenie czy firma podlega obowiązkowi rejestracji oraz przygotować się na złożenie zgłoszenia zostało niewiele czasu.
Od 1 stycznia 2024 r. w Stanach Zjednoczonych ma działa baza informacji o beneficjentach rzeczywistych, zbliżona do polskiego Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Obowiązek ten został wprowadzony ustawą o przejrzystości korporacyjnej (The Corporate Transparency Act), która jest częścią Ustawy o obronie kraju (National Defense Authorization Act) obowiązującej od 1 stycznia 2021 r.
Jednym z założeń Ustawy o przejrzystości korporacyjnej jest gromadzenie informacji o beneficjentach rzeczywistych w celu zapobiegania i wykrywania terroryzmu, prania pieniędzy i innych nadużyć popełnianych przez podmioty gospodarcze. Zgodnie z motywami regulacji, celem jest dostarczenie zasobów do „rozbicia anonimowych firm fasadowych, które od dawna są preferowanym narzędziem dla osób zajmujących się praniem brudnych pieniędzy, terrorystów i przestępców.”.
Ustawa ta nakłada na wiele podmiotów gospodarczych obowiązek złożenia informacji (sprawozdania) o ich beneficjentach rzeczywistych do Financial Crimes Enforcement Network („FinCEN”), będącej agencją w ramach Departamentu Skarbu. Informacje nie będą publicznie dostępne, ale FinCEN jest upoważniony do ujawnienia tych informacji:
- amerykańskim federalnym organom ścigania,
- za zgodą sądu – niektórym innym organom ścigania,
- organom ścigania spoza Stanów Zjednoczonych, prokuratorom lub sędziom na wniosek federalnego organu ścigania Stanów Zjednoczonych; oraz
- za zgodą spółki składającej sprawozdanie – instytucjom finansowym i ich organom regulacyjnym.
Każda nowo założona spółka ma obowiązek rejestracji beneficjenta rzeczywistego w terminie 90 dni od uzyskania oficjalnej informacji o rejestracji spółki. Termin na złożenie zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego dla spółek założonych przed rokie 2024 mija 1 stycznia 2025 r. Spółki założone po 1 stycznia 2025 r. będą miały jedynie 30 dni na złożenie raportu. Za brak zgłoszenia grożą kary nawet do $591 za dzień spóźnienia.
Wprowadzenie obowiązku zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych jest zwieńczeniem ponad dekady prac Kongresu USA nad zwiększeniem transparentności obrotu gospodarczego. Po pełnym wdrożeniu w 2024 r., w ramach FinCEN utworzona zostanie baza informacji o beneficjentach rzeczywistych.
Przed wejściem w życie Ustawy o przejrzystości korporacyjnej ciężar gromadzenia informacji o beneficjentach rzeczywistych spoczywał na instytucjach finansowych zobowiązanych do identyfikacji i weryfikacji beneficjentów rzeczywistych poprzez wymogi należytej staranności wobec klienta, określone w ustawie o tajemnicy bankowej. Od 2024 r. ciężar identyfikacji beneficjentów przeniesiony zostanie z instytucji finansowych na firmy sprawozdające i sankcjonowany będzie surowymi za umyślne nieprzestrzeganie przepisów i nieuprawnione ujawnianie informacji.
KBiW świadczym usługi zarówno w Polsce, jak i w USA. Jeżeli zatem zagadnienie beneficjenta rzeczywistego dotyczy Ciebie lub Twojej firmy napisz do nas: kancelaria@kbiw.pl