NOWA ADMINISTRACJA USA ZAPOWIADA ISTOTNE ZMIANY W POLITYCE IMIGRACYJNEJ – CO MOGĄ OZNACZAĆ DLA ZAGRANICZNYCH INWESTORÓW I PRACODAWCÓW.
JAKIE ZMIANY W POLITYCE IMIGRACYJNEJ PLANUJE NOWY RZĄD USA I JAK MOGA WPŁYNĄĆ NA ZAGRANICZNYCH INWESTORÓW I PRACODAWCÓW.
PLANOWANE ZMIANY W POLITYCE IMIGRACYJNEJ I ICH WPŁYW NA WIZY INWESTORSKIE ORAZ PRACOWNICZE,
Stany Zjednoczone niezmiennie pozostają atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym oraz pracowniczym. Zagraniczne spółki, w tym coraz częściej polskie, poszukują rynku zbytu w USA dla oferowanych przez siebie produktów i usług. Dla zagranicznych inwestorów często istotnym czynnikiem jest możliwość uzyskania wiz dla osób pracujących w ich głównych oddziałach. Niejednokrotnie też dążą do uzyskania wiz inwestycyjnych dla zarządzania firmą w USA lub uzyskania stałej rezydentury w późniejszym czasie. Wybrany prezydent elekt USA zapowiada wiele zmian w polityce imigracyjnej. Już w czasie pierwszej kadencji, odsetek przyznanych wiz pracowniczych był znacząco niższy niż w czasie rządów poprzednika jak i następcy obecnego prezydenta elekta. Oto co zapowiadane zmiany mogą oznaczać dla zagranicznych inwestorów i pracowników.
Programy wiz inwestorskich takie jak m.in. E2-Treaty Investor czy EB-5 Immigrant Investor Program nie mają być według wstępnych informacji przedmiotem istotnych zmian. Obecne założenia polityczne w zakresie rozwoju gospodarczego mają wręcz zwiększyć przypływ obcego kapitału. Nie oznacza to jednak ułatwień dla procesu uzyskania wiz dla inwestorów zagranicznych. Istotny wpływ może mieć zapowiadana zwiększona kontrola procesów wizowych i dokładniejsza weryfikacja składanych wniosków, co wpłynie głównie na wizy typu H1-B oraz L. Dostępność których jest szczególnie istotna z punktu widzenia inwestorów zagranicznego, jednak również dla rodzimych firm w USA. Możemy obecnie z dużym prawdopodobieństwem założyć mniejszą akceptowalność wiz tego typu, dłuższe procesy wizowe i zwiększoną ilość audytów urzędu imigracyjnego (USCIS).
Podmioty ubiegające się o wizy pracownicze dla pracowników zagranicznych, będą musiały wykazać w sposób bardziej kategoryczny, że przyznanie danego rodzaju wizy pracowniczej nie narusza interesów lokalnego rynku pracy. Nowa administracja swoje założenia może wprowadzać głównie z udziałem Departamentu Pracy, który odgrywa istotną rolę w procesie uzyskania H, jak i sponsorowaniu pracowniczemu dla uzyskania zielonej karty. Szeroko omawiane jest także ograniczenie autoryzacji do pracy dla członków rodziny posiadaczy wiz H1-B.
Na program wiz inwestycyjnych typu EB-5, prowadzących do uzyskania stałej rezydentury – zielona karta – opisane zmiany mogą mieć jedynie pośrednie i ograniczone znaczenie z uwagi na brak konieczności uzyskania autoryzacji przed Departamentu Pracy w procesie wizowym. Inwestorzy w programie EB-5 mogą spodziewać się wydłużonego czasu procesu imigracyjnego, gdzie obecnie, czas potrzebny na uzyskanie pierwszej tymczasowej zielonej karty to średnio nieco ponad dwa lata.
Dokładne plany zmian w polityce imigracyjnej znane będą nie wcześniej niż 20go stycznia 2024 r., kiedy rozpocznie się kadencja obecnego prezydenta elekta. Obecnie przekazywane informacje pozwalają przygotować się przyszłym jak i obecnym inwestorom oraz pracownikom w sposób zwiększający szanse na powodzenie wniosków wizowych. Jedną z czynności jakie zainteresowana osoba może podjąć jest jak najwcześniejsze złożenie petycji wizowej, aby rozpoznana została jeszcze zanim zapowiadane zmiany wejdą w życie. Pozostałe kroki mogą objąć m.in.:
– sprawdzenie compliance procedur wewnętrznych spółki amerykańskiej, w tym zatrudniania z obecnymi i zmieniającymi się uregulowaniami;
– wprowadzenie brakujących regulaminów i procedur przed składaniem wniosków wizowych dla pracowników zagranicznych;
– zadbanie o dokumentację dotyczącą pracowników w spółce amerykańskiej (I-9);
– szczegółowe opisanie stanowiska pracy i prawidłowe umiejscowienie w strukturach zagranicznej firmy pracownika, dla którego inwestor może chcieć uzyskać wizę L-1, L-2 lub E-2 Essential Employee.
KBiW świadczym usługi zarówno w Polsce, jak i w USA. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zmianach przepisów imigracyjnych, wizach pracowniczych lub inwestycyjnych do USA, skontaktuj się z nami: kancelaria@kbiw.pl