6 marca 2020 r. Sąd Okręgowy po raz kolejny orzekł o nieważności umowy kredytu indeksowanego.
Sprawa o tyle ciekawa, że naszym Klientem była osoba, która w ogóle nie mówi po polsku, natomiast podpisana przez niego umowa, jak i wszystkie inne dokumenty, były oczywiście po polsku.
Zdaniem Sędziego podpisanie umowy, której się nie rozumie mogłoby wyłączać prawo podnoszenia zarzutów o prawidłowym przedstawieniu ryzyk o ile w samej treści umowy takie oświadczenia by się znalazły i były wyczerpujące. Skoro tak nie było to Sąd uznał, że konsumentowi nie przedstawiono w sposób wyczerpujący informacji o ryzykach i powinien zostać objętych ochroną.
Niezależnie od powyższego, Sąd nie miał wątpliwości, że w umowie znajdują się klauzule niedozwolone. Klauzule są bowiem niedozwolone bo przyznają bankowi arbitralność przy ustalaniu zobowiązań stron i to oczywiście niezależnie od tego czy ktoś umowę rozumie czy nie, czy ją przeczytał czy też nie.
W sprawie Sąd ostatecznie zdecydował się wydać wyrok częściowy, w którym ustalił, że umowa jest nieważna. W zakresie roszczenie o zapłatę postępowanie zostało zawieszone do czasu rozstrzygnięcia pytań prawnych zadanych Sądowi Najwyższemu, a dotyczących teorii salda.
Wyrok:
Sąd Okręgowy w Warszawie, wyrok z dnia 6.03.2020, sygn akt XXV C 1158/18, wyrok częściowy: ustalenie że umowa jest nieważna, postępowania w zakresie roszczenie o zapłatę zawieszone
pozwany Getin, SSR del. Kamil Gołaszewski